Aktualności

Rynek nieruchomości a COVID-19

admin 16 marca 2020

Na podstawie danych na dzień 13-03-2020

 

Jak obecna sytuacja epidemiologiczna wpływa na branżę nieruchomości? Czy Polacy wciąż są zainteresowani zakupem mieszkania i domu? Jakie środki są stosowane, aby zapewnić bezpieczeństwo osób poszukujących własnego M?

Eksperci portalu GetHome.pl zapytali przedstawicieli 72 renomowanych biur pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, jaki wpływ na branżę nieruchomości ma COVID-19.

Więcej

Chcesz sprzedać mieszkanie? Nie ukrywaj jego wad!

administrator 28 marca 2019

Zdarza się, że właściciele ukrywają wady mieszkania, aby sprzedać je drożej. W tym przypadku lepiej jednak postawić na szczerość, bo nieuczciwość może Cię naprawdę słono kosztować. Planujesz sprzedać swoje mieszkanie? Sprawdź, czego nie powinieneś robić.

Wady mieszkań najczęściej ukrywane przez właścicieli

Wady maskowane przez nieuczciwych sprzedających są powszechnie znane, a kupujący mieszkania są na nie bardzo wyczuleni. Co należy do najczęściej ukrywanych mankamentów i dlaczego nie warto tego robić?

Więcej

Kaucja mieszkaniowa. Kompedium

admin 13 kwietnia 2018

Dla każdego, kto choć raz miał do czynienia z najmem, kaucja nie jest pojęciem obcym. Nie każdy jednak docenia jej znaczenie, jeszcze mniej osób wie, czym tak naprawdę jest kaucja.

Zwykle kaucję utożsamiamy z jednym z postanowień umowy najmu. Wydaje się być oczywiste, że oddanie innej osobie swojego mieszkania do wyłącznego korzystania musi zostać jakoś zabezpieczone i kaucja jest właśnie tym instrumentem. Tymczasem jej charakter jest nieco bardziej złożony, niż może się to wydawać. Kaucja stanowi nadto instrument weryfikacji najemcy, często niedoceniany.

Na wstępnie należy uczynić istotną uwagę. Choć kaucja jest powszechnie stosowana we wszelkiego typu umowach najmu, to wynika z przepisów Ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie kodeksu cywilnego regulujących najem lokali mieszkalnych. Poniższe rozważania dotyczą takiego właśnie instrumentu.

Więcej

Sprzedaż gruntu z wybudowanym domem a ulga PIT

administrator 9 marca 2018

Jednym z najbardziej znanych zwolnień podatkowych jest zwolnienie związane ze sprzedażą nieruchomości po upływie pięciu lat od jej nabycia, bądź wybudowania. Niemniej, właśnie to sformułowanie ustawowe: „przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie” wywoływało pewne kontrowersje. W przypadku natomiast nieruchomości nabytych w drodze spadku decydujący jest upływ wskazanego okresu liczonego jednakże od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło otwarcie spadku, czyli śmierć spadkodawcy.

Więcej

Przychody z prywatnego najmu w 2018 r.

administrator 17 lutego 2018

Umowa najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy czy inna o podobnym charakterze nie zawsze wiąże się z prowadzeniem firmy. Może ona stanowić odrębne źródło przychodów, potocznie nazywane prywatnym najmem. Najem taki może być rozliczany dwojako: na zasadach ogólnych wg skali podatkowej bądź ryczałtem ewidencjonowanym.

Ryczałt ewidencjonowany charakteryzuje się płaceniem podatku od uzyskanego przychodu, ale wg niższej stawki, aniżeli ma to miejsce przy skali podatkowej. Przy skali podatkowej podatek jest płacony od dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania. Rośnie jednak stawka podatku.

Więcej

Lokalizacja mieszkania ważniejsza niż cena?

administrator

Polacy, decydując się na zakup mieszkania, kierują się przede wszystkim jego lokalizacją – tak wynika z badania “Finansowy Barometr ING”. Najpierw szukamy mieszkania w dogodnym dla siebie położeniu, a dopiero później analizujemy ceny. Dlaczego lokalizacja jest dla nas ważniejsza niż koszt zakupu nieruchomości?

Więcej

Zawarcie umowy przedwstępnej w formie pisemnej – czy to ma sens?

admin 30 stycznia 2018

Umowa przeniesienia własności nieruchomości, umowa deweloperska, czy też umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu wymagają dla swojej ważności zachowania formy aktu notarialnego. Takiego wymogu ustawodawca nie przewidział wszakże w odniesieniu do umów przedwstępnych. Czyli takich, które zobowiązują strony do zawarcia jednej ze ww. umów (umowy przyrzeczonej), na określonych warunkach w przyszłości.

Zawarcie umowy przedwstępnej w formie pisemnej – czy to ma sens?

Więcej